Sylwester Pogwizd jest artystą z Mystkowa, synem jednej z najsłynniejszych rzeźbiarek paszyńskich – Ewy Pogwizd. Warsztat artystyczny przejął od swojej mamy. Jego rzeźby charakteryzuje prostota, jednak prace odróżniają się od warsztatu paszyńskiego, zachowaniem proporcji ciała.​

Sylwek zza rzeki, bo tak do niego mówią wszyscy koneserzy sztuki ludowej, pierwsze prace wykonał w dzieciństwie. Jako nastoletni chłopiec został stolarzem i w tym zawodzie pracował. Od 2012  roku  powrócił do rzeźby, kontynuując dzieło swojej mamy. Artysta rzeźbi w drewnie lipowym, następnie prace pokrywa farbą. Najczęściej tworzy prace o tematyce religijnej.  W swoim dorobku posiada wyrzeźbionych ponad 90 świętych,  którzy znajdują się w większości w prywatnych kolekcjach. Jego dzieła były eksponowane  na wielu wystawach w Polsce, m. in.  Wszyscy Święci w Sztuce Ludowej; Hej Kolęda, Kolęda,; Męka, Śmierć i Zmartwychwstanie Pana Jezusa;  Kwiatki Matki Boskiej Zielnej; wystawa w Galerii Sztuki Ludowej – Folk Art Gallery.

Sam Sylwester jest bardzo skromnym człowiekiem. Swoją twórczość traktuje jako pasję, która czasami przyniesie parę złotych.  W 2016 roku był nominowany do Nagrody Społeczno- Kulturalnego Towarzystwa  Sądeczanin, w kategorii Twórca Ludowy.

Również brat Sylwestra, Michał mieszkający  w Paszynie rzeźbi w drzewie. Obok tradycyjnych rzeźb paszyńskich spod jego dłuta wychodzą unikatowe płaskorzeźby, m.in. tajemnice różańca świętego.

Sylwester i Michał są synami Ewy Pogwizd (1926 – 2013), pierwszej kobiety z Paszyna rzeźbiącej w drewnie.   W 2008 roku podczas spotkania zorganizowanego przez Annę Padoł  z rzeźbiarzami, 82 – letnia wówczas Ewa Pogwizd  wspominając swoje początki ze sztuką wyznała:” Ksiądz widział, że u nas bieda bardzo była i przygarnął mnie do tego rzeźbienia. Człowiek dorobił trochę grosza. Bez tego nie wiem, jak by było. Dzieci by chyba umorzył.” Ale nie dorobek był ważny dla tej skromnej kobiety. Cieszyło ją przede wszystkim to, że innym podoba się to, co ona robi. Rzeźby Ewy Pogwizd   znajdują się w wielu galeriach, są też wystawione na stałej ekspozycji Muzeum Etnograficznego w Krakowie. Duże zainteresowanie wzbudzają płaskorzeźby Ewy Pogwizd „Droga Krzyżowa” znajdujące się w Muzeum Parafialnym Sztuki Ludowej im. Księdza Kanonika Edwarda Nitki w Paszynie. Istnieje również druga podobna kolekcja wykonana przez syna Sylwestra i jest jednym z cenniejszych dzieł Folk Art Gallery.